Zdroj: Pixabay

Až do nedělní noci jsme si museli počkat na výsledky, jak Češi hlasovali v Evropských volbách. Výsledných jednadvacet europoslanců je mix staronových a nových tváří, euroskeptických postav, proevropských postav, ale i těch, které vůbec neznáme a tudíž nevíme, co od nich máme čekat. Každopádně uspěly opoziční a protestní strany. Zamyslí se vládní pětikoalice?

Absolutní čísla hovoří jasně: Vládní pětikoalice, tedy SPOLU, STAN a Piráti, získali dohromady 1 103 772 hlasů. Opoziční strany ze Sněmovny, tedy ANO a SPD plus Trikolóra, obdrželi od voličů 831 422. Mohlo by se zdát, že koalice v týmovém porovnání jasně vyhrála nad opozicí.

A také se podle toho v neděli v noci chovala, premiér Petr Fiala výsledek označil za úspěch, staronový europoslanec Alexandr Vondra byl v euforii, všichni ve štábu SPOLU se tvářili, jakoby volby suverénně ovládli.

Jenže tak to není. Statisíce hlasů vyluxovaly neparlamentní strany, protestní strany, nesystémové strany a také lidé, kteří by Evropskou unii nejraději rovnou zrušili. Celkem i s ANO a SPD mají tyhle strany  1 592 306. Tedy o bezmála půl milionu hlasů víc, než vládní pětikoalice. To je pro demokratického voliče trochu děsivé.

A koho do toho balíčku počítám? Počítejte se mnou: ANO (776 158), Motoristé a Přísaha (304 623), Stačilo! (283 935), SPD (170 172), PRO (63 959), SOCDEM (55 260) a Svobodní (52 408). Skoro milion a šest set tisíc hlasů pro strany, které zdaleka nejsou proevropské, spíše naopak.

SPD jsou žabaři, vítězem je Konečná i Šlachta

V podstatě největším žabařem je téhle partě protestních stran opoziční SPD. Přestože jako sněmovní strana má prakticky neomezený přístup do velkých médií, zaručení přímé přenosy tiskových konferencí ze Sněmovny, zastoupení v každé reportáži veřejnoprávní ČT, obří podporu nemainstreamových médií, tak to absolutně nedokázala využít. Porazili ji všechny strany vládní koalice a k tomu ještě ANO, Motoristé a Přísaha i Stačilo! komunistky Kateřiny Konečné.

To musí být pro šéfa SPD Tomia Okamury hodně hořká pilulka. Navíc když jejich lídra, mladého ekonoma Petra Macha, který měl být svěžím větrem, přeskočil staronový europoslanec Ivan David.

Jediný, kdo by reálně měl mít z výsledku radost a také má, je hnutí ANO Andreje Babiše. Vítěz voleb, sedm europoslanců. Voličům zřejmě nevadilo, že kandidátka Jana Nagyová byla opakovaně nepravomocně odsouzena v kauze Čapí hnízdo, nebo že exhejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová má za sebou řadu skandálů. A tak hnutí ANO právem slavilo.

A slavit může i Kateřina Konečná, v Evropském parlamentu bude mít nově parťáka, právníka Ondřeje Dostála, který se proslavil v době Covidu. Ukázalo se, že se nenechal naočkovat.

Stejně tak šampaňské zřejmě bouchalo ve štábu slepence Motoristé a Přísaha. Za stranu Roberta Šlachty se do europarlamentu dostal Filip Turek a to rovnou s 150 tisíci preferenčních hlasů. Člověk, kterého před volbami dohnala fotografie, jak zvedá ruku v gestu, nápadně připomínající hajlování.

Při pohledu na 21 nových europoslanců, z nichž proevropských je menšina, se dá čekat, že Česko nebude čitelným a silným partnerem pro jiné evropské země. Jaké agendy získáme, to teprve uvidíme, ale žádná hitparáda to zřejmě nebude.

A radost většiny vládních stran není na místě. Spíš by se měli jejich šéfové a šéfka zamyslet, proč je o půl milionu porazily opoziční a protestní strany.