Nuceně prodaná Odaliska (1920-21) Henriho Matisse. FOTO: Stedelijk Museum Amsterdam
Malba Henriho Matisse, která je ve sbírce amsterdamského Stedelijk Musea od roku 1941, bude vrácena dědicům židovského textilního továrníka Alberta Sterna. Ten byl při pokusu o útěk z nacistické Evropy donucen dílo pod nátlakem prodat.
Obraz nazvaný Odaliska (1920-21) zobrazuje ženu se zavřenýma očima, ležící v průsvitném oděvu na válendě. Název odkazuje na sérii obrazů odalisek (otrokyň v sultánově harému), ke které Matisse inspirovaly dvě cesty do Afriky. V roce 1906 malíř navštívil Biskru v Alžírsku a v roce 1912 marocký Tanger, kde zůstal až do jara následujícího roku. Odalisky maloval až konce čtyřicátých let. Od té doby byl malíř upoután na invalidní vozík bez možnosti malovat. A až do své smrti v listopadu 1954 tak tvořil ikonické koláže z výstřižků barevných papírů, potřísněných kvašovými barvami.
V roce 1888 založili bratři Albert a Siegbert Sternovi značku dámského oblečení Graumann and Stern. Berlínské firmě na kabáty a šaty se dařilo výtečně, a tak se Albert se svou ženou Marií mohli stát mecenáši umění, které tak milovali. Podařilo se jim vytvořit hodnotnou uměleckou sbírku, která zahrnovala díla Vincenta Van Gogha nebo Edvarda Muncha.
Po nástupu nacistů k moci byl Stern nucen pro svůj židovský původ z Německa uprchnout. V roce 1936, kdy už v zemi dva roky probíhaly rasové čistky, se rodina usadila v neutrálním Nizozemsku. „V Amsterdamu se Albert a Marie Sternovi opakovaně snažili získat víza pro sebe, své děti a vnoučata,“ uvedla v prohlášení Komise pro uloupené umění v Evropě, která ve sporu se Stedelijk Museem zastupovala Sternova vnoučata.
Následně se rodina neúspěšně pokoušela přestěhovat do Spojených států, na Kubu, do Mexika, Uruguaye, Brazílie, na Haiti a do Dominikánské republiky. S pomocí poručíka Bangmy prodal Stern obraz v červenci 1941 přímo muzeu ve Stedelijku. „Vzhledem k tomu, že rodina Sternových potřebovala peníze na útěk, restituční výbor rozhodl, že se jedná o nedobrovolnou ztrátu majetku kvůli okolnostem přímo souvisejícím s nacistickým režimem,“ oznámilo Stedelijk Museum v tiskové zprávě. Ředitel muzea Rein Wolfs uvedl, že instituce čelí otázce původu díla už od roku 2013, kdy začala zkoumat původ své vlastní sbírky.
Stern byl nakonec nacisty zajat a uvězněn v internačním táboře na zámku Laufen v Bavorsku, kde byl 18. ledna 1945 prohlášen za mrtvého. O pár měsíců později byl tábor osvobozen americkými jednotkami. Osmačtyřicetiletý Albertův syn Erich zahynul v Osvětimi v říjnu 1944. Druhý syn, o patnáct let mladší Rudolf, byl zavražděn v březnu 1945 v Buchenwaldu. Rudolfovy dvě děti ve věku pouhých pěti a šestnácti měsíců gestapo deportovalo do Terezína. Se Sternovou manželkou Marií byli jedinými členy rodiny, kteří přežili.
„Rodina si sama nesla jizvy své nesnesitelné a tragické historie. Nyní, konečně, díky nizozemskému restitučnímu výboru, je to uznáno. Obraz se vrací nám, právoplatným majitelům, a s ním i část naší historie,“ uvedla rodina v prohlášení. „Návrat obrazu od Matisse je dojemným a zdrcujícím okamžikem pro nás všechny. Naši prarodiče milovali umění, hudbu a divadlo. Byl to střed jejich života. Za těch pár let, které jsme s babičkou po válce strávili, nám tu lásku předala a od té doby obohacuje naše životy, “ dodala na závěr rodina.
Zdroj: autorský článek s využitím Commission for Looted Art in Europe, Stedelijk Museum, Bundesarchiv, Wikipedia