Peter Pellegrini, prezidentský kandidát a předseda Národní rady Slovenské republiky. FOTO: koláž ČteSe (s využitím volných zdrojů)
Bývalý slovenský premiér a současný předseda Národní rady Peter Pellegrini se podle očekávání dostal do druhého kola prezidentských voleb a má reálnou šanci se stát slovenským prezidentem. V cestě mu stojí jen jeden soupeř – vítěz prvního kola Ivan Korčok. Proč by slovenské voliče mělo zajímat to, o čem si šuškají nejen slovenské politické kuloáry, tedy jestli je Peter Pellegrini gay?
Peter Pellegrini se v politice pohybuje dlouhé roky, svoji kariéru spojil se stranou SMER, později založil vlastní stranu Hlas.
Nikdy vedle sebe neměl ženu. Žádná manželka, žádná první dáma, žádné bulvárem vyfocené tajné rande, žádné zprávy ze soukromého života. Jakoby Pellegrini vůbec soukromý život nevedl. I na oficiální zahraniční cesty jezdil ještě coby premiér sám. A všude sám chodí i dnes.
Na úvod si řekněme, že sexuální orientace je soukromá věc každého. Včetně politika. Pokud Pellegrini nechce mluvit o své sexuální orientaci, je to jen jeho věc. Problém nastává, když ho začnou podporovat lidé, kteří otevřeně brojí proti LGBT+ komunitě na Slovensku. Pak dostává mlžení o sexuální orientaci úplně jiný rozměr.
SMER proti LGBT+
Že Pellegrini o své sexuální orientaci mlčí a je i proto předmětem častých spekulací, je známá věc. Stejně tak to, že slovenští novináři kolem tohoto tématu opatrně našlapovali. V roce 2020 se na sexuální orientaci Pellegriniho „natvrdo“ zeptali reportéři bulvárního týdeníku Plus 7. Tehdejšího premiéra to rozlítilo. Odpověděl, že není gay.
Jenže poté požadoval skrz Úřad vlády stažení téhle části rozhovoru. Vydavatel to redakci nařídil a šéfredaktorka Katarína Šelestiaková podala na protest výpověď. Považovala zásah do rozhovoru za nepřípustnou cenzuru. Podle ní by měl být na podobné otázky připraven, zvlášť, když jeho tehdejší strana SMER proti LGBT komunitě bojovala.
„Lídr strany, jenž prostřednictvím předních představitelů bojuje proti LGBT a do omílání otevírá okrajové hodnotové otázky, které se zjevně vztahují k sexuálním menšinám, by měl zvládnout otázky týkající se jeho orientace.“
Katarína Šelestiaková, bývalá šéfredaktorka týdeníku Plus 7
Faktem je, že Pellegrini – bývalý blízký spolupracovník staronového premiéra Roberta Fica – v tichosti přihlížel tomu, jak Fico v minulosti rázně vystupuje proti LGBT+ komunitě lidí, když třeba adopce dětí homosexuálními páry označoval za zvrácenost nebo když chtěl ústavní zákaz registrovaného partnerství.
A servítky si lídr stany SMER nebral ani loni při parlamentních volbách. Pellegrini sice už kandidoval za vlastní stranu Hlas, ale po volbách s Ficem vesele utvořil koalici. Představitelé LGBT+ komunity přitom nahlas vyjadřovali obavy o jejich práva a budoucnost. „SMER-SD se během kampaně nejen uchýlil k šíření nenávisti proti LGBT+ lidem, ale ve svém programu se také zavázal zavést zákaz, aby se na školách nemohlo mluvit o LGBT+ lidech,“ řekl před volbami agentuře AFP ředitel sdružení Inakosť Martin Macko.
Po volbách a nově utvořené koalici v čele s Ficem bylo jasné, že o registrovaném partnerství, natož manželství pro všechny nebo adopcích, se LGBT+ komunitě na Slovensku může příštích několik let jen zdát.
A Pellegrini mlčel. Získal post předsedy Národní rady. A mlčel.
Asi nejdál ve vyjádřeních na adresu Pellegriniho zašel bývalý premiér a dnes představitel opozice Igor Matovič (OĽaNO), který se nechal slyšet, že nemá rád muže, kteří si oblékají červená tanga. To už je za hranou, jenže ani druhá strana v čele s Ficem si nebere bílé rukavičky, když mluví, takže vlastně co.
Soused gay? No to snad ne!
Myslím, že slovenské voliče by mělo zajímat, jestli je Peter Pellegrini gay. Už proto, že tiše mnoho let přihlíží tomu, jak dostává komunita od politiků na frak. Jedním z důsledků antiLGBT+ politických proklamací a rozdmýchávání nenávisti byla nepochybně střelba v gay baru Tepláreň, kdy z ideologických důvodů, tedy nenávisti k LGBT+ komunitě, vyšinutý mladík zastřelil dva gaye. A nebylo 18. století, byl to rok 2022.
Dalším důsledkem je třeba fakt, který vyšel v průzkumu veřejného mínění: že 49 procent Slováků nechce gaye za souseda. Nebo že kluci se na Slovensku bojí chytit na ulici za ruku. A tak dále…
Peter Pellegrini tohle všechno musí dobře vědět. Možná proto nechce říct, jestli je homosexuál. Ale zapírat kvůli politickým bodům je vrcholně trapné.
Zdroj: autorský článek