FOTO: Fanvue / koláž ČteSe.cz

V době, kdy jsou skutečné soutěže krásy společností kritizovány za dehumanizaci žen, přišla společnost Fanvue s přehlídkou obrázků generovaných umělou inteligencí.

Britská společnost podnikající v AI vyhlásila světově první soutěž krásy dívek, vytvořených umělou inteligencí s názvem The Fanvue World AI Creator Awards (WAICA). Vítězky, respektive jejich tvůrci, si mezi sebou rozdělí 20 tisíc amerických dolarů (přibližně 470 tisíc korun).

Účastnice soutěže Fanvue Miss AI budou hodnoceny ve třech hlavních kategoriích. Kromě krásy jako takové budou součástí hodnocení vzhledu také odpovědi dívek na řadu otázek. Potom čeká porotce porovnat, jak dobře tvůrci využili dostupné nástroje umělé inteligence. Zde půjde o celkové technické dovednosti, porotci se chtějí zaměřit na detaily kolem rukou a očí. A poslední kategorií je hodnocení vlivu dívek na sociálních sítích. Důležitý bude počet interakcí s fanoušky, rychlost růstu publika i využití jiných platforem, kde se dívky prezentují.

Účastníci musí odevzdat své „výtvory“ a odpovědět na řadu otázek, jaké obvykle dostávají soutěžící z masa a kostí. Například: Co byste udělali, aby se svět stal lepším místem? V porotě zasednou historička britské soutěže Miss Sally-Ann Fawcettová a podnikatel v médiích a PR poradce Andrew Bloch. Ty ještě doplní AI modelka Emily Pelligrini, která se proslavila poté, co ji fotbalisté a další celebrity obdivovali v domnění, že je skutečná. Druhou virtuální porotkyní bude Aitana Lopez, rusovlasá španělská AI modelka, která svému tvůrci vydělává až 10 tisíc eur měsíčně.

Fawcettová v nedávném rozhovoru pro britský deník Daily Mail řekla: „Jako jedna z mála historiček tradiční přehlídky je opravdu vzrušující podílet se na udílení cen, které působí tak futuristicky.“

Do finále soutěže postoupí deset nejlepších účastnic. V květnu pak budou oznámena jména dívek na prvním až třetím místě. Tvůrce vítězné dívky si odnese výhru 5 tisíc amerických dolarů plus poukaz na „mentorský program“ v hodnotě dalších 3 tisíc dolarů.

Otázkou však zůstává, zda tato přehlídka počítačem generované „dokonalosti“ nezhorší už tak nerealistické standardy krásy.

Zdroj: WAICA, Euronews, Daily Mail, autorský článek