FOTO: vytvořeno pomocí Microsoft Designer
Některé statistiky uvádějí, že za život pročekáme neuvěřitelných sedm let. A to není zrovna málo. Jak tedy tento nenaplněný čas proměnit v okamžiky, které vám budou ku prospěchu?
Procvičujte vizuální paměť
Při delších prostojích, například během cestování, dopřejte svému mozku trochu tělocviku. Jak na to? Podívejte se na nějaké místo a pak zavřete oči. Představte si, že vás vyslýchá policie a chce toto místo co nejlépe popsat. Co vás upoutalo jako první? Popište si v hlavě i konkrétní barvy a nezapomeňte i na to, jak zde vypadali i lidé? Co měli na sobě? Dívejte se na různé detaily a poté svoje tipy zkontrolujte podle reality. Tímhle cvičením posílíte paměť a zlepšíte svou koncentraci. To se vám pak bude hodit třeba při učení novým věcem a mělo by to zvýšit odolnost vůči stresu.
Učte se cizí jazyky
Říká se, že kolik jazyků umíte, tolikrát jste člověkem. A pravda je, že v dnešní době se bez znalosti alespoň jednoho světového jazyka už neobejdete. S pilováním angličtiny, francouzštiny, němčiny nebo španělštiny vám pomůže chytrý mobilní telefon. Stáhněte si aplikace, se kterými si můžete denně procvičovat slovíčka, gramatiku nebo konverzaci.
Mezi ty nejlepší aplikace patří třeba Duolingo, která má v nabídce třicet jazyků a její základní verze je zdarma. Oblíbené jsou i bezplatné aplikace Bosuu, Memrise nebo Babbel (ten nabízí dokonce i speciální funkci rozpoznatelnosti hlasu a umožní vám trénovat správnou výslovnost).
Sáhněte po knize
Většina lidí si čekání zkracuje koukáním do mobilu. Což o to, jako náplast na nudu to na chvíli stačí, ale v podstatě je to jen ztráta času. Daleko lepší je podle odborníků čtení knihy. Minimálně lépe procvičíte mozek, budete mít bohatší slovní zásobu, lepší pravopis i koncentraci.
Pokud chcete také podlehnout čtenářské vášni, nemusíte si pořizovat nic složitého, stačí vám lehčí čtení, třeba povídky, cestopisy či časopisy. Dobrou volbou jsou i čtečky. V krajním případě si můžete číst knížku v mobilu, kdy je ale nutné přepnout displej na režim „letadlo“, aby vás nikdo nerušil.
Naučte se vypnout
Vypněte všechnu techniku, kterou máte u sebe (mobil, MP3 přehrávač, sluchátka) a buďte na chvíli „jen tak“. Soustřeďte se na jeden bod (stromy za oknem, letícího ptáka,..) a sledujte ho co nejdéle. Všímejte si detailů, barev, pohybu. Snažte se přitom na co nejdéle vypnout svou mysl. Pro váš mozek to bude příjemný restart. Když se pak vrátíte „do reality“, bude fungovat daleko líp. Bude koncentrovanější a věci si snadněji zapamatuje.
Sbírejte hodnotné informace
Někteří lidé zahánějí nudu hudbou. To samo o sobě není nic špatného, protože muzika zlepšuje náladu. Napadlo vás však, že čas se sluchátky můžete využít mnohem užitečněji? Třeba ke sbírání informací. Na internetu existují podcasty – rozhovory na všelijaká témata s odborníky nebo nadšenci, kteří mají s problematikou osobní zkušenost. Záleží jen na vás, jaké téma si zvolíte. Podcasty jsou zdarma, trvají 30 až 60 minut a můžete je poslouchat i na etapy. Skvělé je, že řadu tipů, co se dozvíte, potom můžete prakticky využít.
Zdroj: autorský článek