Retrospektivní výstava Roye Lichtensteina ve vídeňské Albertině. FOTO: Kateřina Horáková / ČteSe.cz
Navštívili jsme retrospektivní výstavu ke stému výročí narození amerického pop-artového umělce Roye Lichtensteina, která představuje umělcovu mnohotvárnou tvorbu od 60. let 20. století. až po jeho pozdní období. Bezpochyby půjde o jednu ze středoevropských kulturních událostí roku.
Umění by se nemělo brát příliš vážně a mělo by se ironicky zkoumat, i tak by se dala v kostce shrnout cesta, na kterou se Lichtenstein vydal už před více než šedesáti lety. Typickým rukopisem v provokativním komiksovém stylu se snažil bořit hranice mezi uměním a každodenní kulturou.
A právě v tomto duchu v rakouské metropoli uvedená retrospektiva nahlíží pod bezchybný povrch jeho děl. Do dvojrozměrného prostoru teček, šraf a barevných ploch vložil Lichtenstein další rozměr – absurdní ironii a kritický postoj. Tvorba od počátku šedesátých let zdůrazňuje autorův vztah k vysokému a nízkému umění, komiksové estetice a cynickému napodobování tiskařských technik.
Náhled do umělcova celoživotního díla, který čítá více než 90 objektů, začíná přibližně třiceti ranými pop-artovými malbami, založenými na komiksech a reklamách. A to včetně dvou ikon této éry – Look Mickey a Popeye, které jsou společně vystaveny poprvé po několika desetiletích.
Právě komiksový obraz Look Mickey z roku 1961 znamenal pro Lichtensteina přelom. Malíři dlouho trvalo, než našel svůj styl. Jednoduše rozpoznatelný jazyk, který ho proslavil, přišel až v devětatřiceti letech. Z dětské knihy Donald Duck Lost and Found o Kačeru Donaldovi a Mickey Mousovi tehdy překreslil jednu z groteskních scén na velké plátno.
Drze komiks izoloval a monumentalizoval, a tím jinak banální námět povýšil na umělecké dílo. Čerstvý obraz vystavil v newyorské Leo Castelli Gallery a téměř přes noc se s ním proslavil. Tak rodák z New Yorku začal reprodukovat reklamní letáky a výstřižky z komiksů.
Kromě těchto slavných pláten výstava představuje Lichtensteinovy ikonické černobílé obrazy objektů produktové reklamy nebo malby inspirované Picassem, Dalím, Kirchnerem či Pollockem.
Kurátorce výstavy Gunhild Bauerové se podařily mimořádné zápůjčky významných děl. Jak ze soukromých sbírek, tak i ze světových muzeí a galerií. Na výstavě lze vidět plátna, která v minulosti nebyla doposud zapůjčena nebo je již jejich majitelé nepůjčují. Velmi také pomohl velkolepý dar Nadace Roye Lichtensteina, která loni Albertině věnovala pětadevadesát artefaktů – soch, přípravných kreseb, koláží a keramiky v celkové hodnotě 38 milionů eur (950 milionů Kč).
Roy Lichtenstein se narodil 27. října 1923 v New Yorku. Vzdělání v oblasti malířství a sochařství získal na Art Students League of New York a Ohio State University. Během druhé světové války sloužil v armádě a tato zkušenost bezpochyby ovlivnila jeho vnímání světa i pozdější umělecké vyjádření. Zemřel 29. září 1997. Pomocí propracované technologie, šablon a projektorů napodoboval levný proces hromadného tisku. Puntíky „Benday Dots“, pojmenované po svém vynálezci, se staly Lichtensteinovou ochrannou známkou.
Výstava Roy Lichtenstein: A Centennial Exhibition ve výstavní síni Albertina (Albertinaplatz 1, Vídeň) potrvá do 14. července 2024. Vstupné pro dospělého návštěvníka je 19,90 euro, do 19 let je vstupné zdarma.
Zdroj: autorský článek s využitím Albertina.at