FOTO: Pixabay
Téměř šestimilionové město patří mezi nejpopulárnějších turistické metropole jihovýchodní Asie. Je známé svou čistotou a nízkou kriminalitou, za kterými stojí pár neobvyklých zákonů. Ty zapovídají běžné činnosti, za které vyfasujete vysokou pokutu či pár ran rákoskou.
K pochopení toho, co je v Singapuru povoleno a co ne, je někdy potřeba více než jen zdravý rozum. To, co v Česku považujeme za běžné, jako například žvýkačky, je v Singapuru přinejmenším pokutováno. Za porušení zákona si zde můžete vysloužit i několik ran rákoskou. Singapuřané si totiž potrpí na disciplínu a tělesné tresty jsou nejen běžné, ale také široce přijímané. Důkazem je, že rákosku běžně seženete v obchodech s domácími potřebami – obvykle stojí asi 50 singapurských centů (8 Kč). Proto buďte v ulicích Singapuru obezřetní a raději se chovejte podle místních standardů, i když se mohou zdát přísné.
Dovoz žvýkaček do Singapuru, a to i pro osobní potřebu, je nelegální. Nabídnutí žvýkačky nebo přenášení většího množství vás může stát až tisíc singapurských dolarů (16 000 Kč). Tento zákon vznikl kvůli „žvýkačkovému vandalismu“. Údržbáři často nacházeli žvýkačky v klíčových dírkách, poštovních schránkách nebo na tlačítkách výtahů. Zákaz se zpočátku zdál drastický, ale změnil se, když lidé začali žvýkačkami oblepovat dveře nového metra, což způsobilo nefunkčnost senzorů a přerušení provozu. Zákon o žvýkačkách byl tehdy konečně schválen.
Kromě žvýkaček Singapur zakazuje i vandalismus jako takový, který je považován za vážný delikt. Pokud nechcete dostat pokutu nebo se dostat do vězení a vysloužit si několik ran rákoskou, neměli byste po veřejném ani soukromém majetku kreslit, psát, rýt do něj nebo ho jakkoliv označovat. Singapur si zakládá na své reputaci bezchybně čistého místa. Čistotu si aktivně vynucuje přísnými zákony. Pokud znečistíte prostředí odpadky jako plechovka nebo lahev a svůj přestupek opakujete, mohou vás místní autority předvolat před soud.
Typickým trestem pro takové hříšníky je úklid jedné z městských lokalit v zářivě zelené vestě. Singapur se tím snaží docílit toho, aby lidé pochopili, jak těžké je město udržovat v čistotě a že odpadky na trávnících a ulicích jsou nevzhledné. Tento trest má také lidi zesměšnit a zajistit, že si příště raději udělají ke koši pár kroků navíc. Pokud se někdo proviní poprvé a zahodí jen drobnost jako obal od bonbonu nebo nedopalek, čeká ho místo úklidu „pouze“ pokuta ve výši 300 dolarů (4 800 Kč).
To, že jen tak odhodíte nedopalek, se vám v Singapuru tak často nestane – kouření je totiž na mnoha místech zakázané. Zákaz platí v obchodních centrech, kancelářích, podchodech a nadchodech, okolí nemocnic, pět metrů okolo přístřešků veřejné dopravy. Kouřit nesmíte také u různých sportovišť a oblastí kolem obytných domů. Na většině míst, kde kouřit nesmíte, vás na to upozorní cedule.
Stejně časté jsou i cedule zakazující takzvaný „jaywalking“ neboli neukázněné přecházení silnice. Pokud si budete chtít v Singapuru zkrátit cestu, můžete být na druhé straně silnice lehčí o dvacet až tisíc singapurských dolarů (až 16 000 Kč).
Ačkoliv se další zákaz může zdát cizincům úsměvný, v Singapuru ho berou velmi vážně: ve výtazích nesmíte močit. Často v nich mají detektory zachycující pach moči. Pokud ho „ucítí“, spustí alarm a zablokují dveře, dokud nepřijde policie. Další bizarností, na kterou si Singapuřané potrpí, je splachování záchodů. Pokud to neuděláte a chytnou vás, nejen že budete mít z ostudy kabát, ale i v tomto případě zaplatíte vysokou pokutu.
Singapurská policie také často provádí namátkové kontroly na návykové látky, a to i u cizinců. Nezáleží na tom, jestli jste látku užili na území Singapuru nebo před odletem, nálezy penalizují v každém případě.
Zdroj: autorský text s využitím Business Insider, projektu Wikipedia a Fodor´s Travel