Zdroj: Wikimedia Commons (Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0)
Zatímco v Česku se během velikonočních svátků největší dramata odehrávají v pondělí, kdy muži při pomlázce „bijí“ ženy, aby neuschnuly, ve světě mají různé státy mnohem bizarnější velikonoční tradice. Jejichž kořeny jsou v dávné historii i kultuře, jsou jedinečné a často i kontroverzní.
O některých velikonočních zvycích se ve světě hodně diskutuje, protože jsou pro některé lidi problematické. Jedním z takových zvyků, který v minulosti vyvolal hodně debat, je španělská tradice známá jako „Las Luminarias“. To je název tradičního velikonočního festivalu v San Bartolomé de Pinares ve Španělsku, během kterého projíždí muži na koních ohnivými pochodněmi. Tahle tradice má kořeny v pohanských rituálech a symbolizuje očistu a ochranu proti zlým duchům.
Jenže podle kritiků jsou koně ve stresu z ohně i hluku. „Koně jsou vystaveni riziku zranění nebo úzkosti kvůli ohni a hlasitému prostředí. Diskuze se opakovaně vedly o tom, jestli tuhle tradici nezrušit, ale zatím se tak nestalo,“ uvedl pro The Guardian Domigo, který v městečku San Bartolomé de Pinares bydlí.
Ale to není jediný španělský velikonoční zvyk, který je zajímavý. Ve městě Verges v Katalánsku se každoročně koná velmi neobvyklá událost, nazvaná „Dansa de la Mort“ neboli Tanec smrti. Lidé se při ní oblékají do kostýmů různých postav, spojených s biblickým příběhem smrti a zmrtvýchvstání Krista. Zajímavé je právě to spojení náboženských prvků a dramatického divadla a tance.
To ve Velké Británii zase o Velikonocích můžete spatřit muže ve středověkých kostýmech, kteří na koních projíždějí vesnicí a vybírají od lidí peníze. Tahle tradice se jmenuje „The Hocktide Festival“ neboli Jízda na koni. Má kořeny v historii, kdy byly peníze vybírány na Velikonoční veselí. Dnes už je to jen atrakce.
Velrybí procesí na Islandu, ohňostroje v Řecku
Na ostrově Island zase můžete v den Velikonoc vidět procesí, nesoucí obří modely velryb. A to po celém ostrově. Někteří Islanďané totiž kdysi považovali velryby za symbol zmrtvýchvstání. Dnes je ale procesí už jen pouhou turistickou atrakcí a zábavou, za kterou každoročně vyrazí tisíce lidí.
V Řecku mají také zvláštní tradici. V některých částech, jako třeba na ostrově Chios, se koná obřad zvaný „Rocket War“. Vypadá to tak, že dvě sousední vesnice se den před Velikonocemi zapojují do pomyslné války ohňostrojů. Lidé střílí petardy a ohňostroje a cílem je zasáhnout protivníkovu zvonici na kostele. Symbolizuje to historické oznamování vzkříšení Krista.
Maďaři mají zase ve zvyku polévat ženy vodou, podobně jako my. Ale někdy používají i parfém. Ve Švédsku lidé vytvářejí malé figurky koček z papíru, které mají různé vzory a barvy a jsou umístěny různě po domech jako dekorace. Přesný původ téhle tradice není jasný.
Zdroje: https://www.theguardian.com/world/gallery/2022/jan/19/spains-festival-of-las-luminarias-in-pictures, https://catalunya2011.blogspot.com/2014/10/dansa-de-la-mort-verges.html, https://vitenevite.cz/7-zajimavosti-o-velikonocich-ktere-musite-znat