FOTO: Pixabay
Poslední dubnový týden je čas vysít bylinky, jako kopr nebo šalvěj. Se zálivkou opatrně, studená voda může mladým rostlinkám i uškodit.
Rovné řádky: U malých osevních ploch se doporučuje vtlačit násadu zahradnického nářadí, např. hrábí, do země, takže vznikne rovný secí řádek. Kulatá násada vytvoří vhodný žlábek, který stačí pro většinu semen.
Zdravý trávník: Nejméně škodlivý druh péče o trávník je ruční pletí. Plevel s kulovitými kořeny vyrýpneme do takové hloubky, jak to jen jde. Trávník s velkým množstvím plevele je nejlepší překopat a potom znova osít.
Všechno po ruce: Praktický zahradnický oděv má především mnoho velikých kapes, ve kterých se dá nosit všechno potřebné. Ušetříte tím mnoho kroků.
Identifikační karty pro mladé rostliny: Mladé rostliny které potřebují mimořádnou pozornost, označíme štítkem z umělé hmoty, na který napíšeme vodovzdorným inkoustem potřebná data.
Vodní rostliny v nádobě: Mohutný vzrůst pobřežních a vodních rostlin začíná teprve později, protože teplota vody je na jaře příliš nízká. Naše zdomácnělé vodní rostliny začínají růst v březnu a v této době byste si měli mladé rostliny koupit. Právě na balkóně můžete založit napodobeninu okraje rybníka. Sud může být naplněn jílovitou půdou, která je neustále pod vodou. Pro zabránění prosakování vyložte sud plastovou fólií. Nádoby z azbestocementu jsou pro pěstování vodních rostlin vhodné až po trojnásobném nátěru vnitřní plochy vhodnou barvou. V zimě by v nádobě nemělo být mnoho vody, abyste zabránili jejich roztrhnutí.
Zelenina do kuchyně: Bez velké námahy můžete ze semen vypěstovat různé druhy zeleniny. Většina vyžaduje hodně slunce. Pažitka, kopr a šalvěj mohou růst na lehce stíněném místě. Pokud teď zasejete můžete již v červnu sklízet.
Pěstování frézií: nádherně vonící frézie je možno velmi dobře pěstovat na zahradě. Od poloviny dubna můžete zasadit frézie určené pro volné prostranství. Ačkoliv je rostlina nízká, doporučuje se použít vrstvu gázy, která se upevní v rozích záhonu a roste současně s květinou. Hodně zalévejte.
Roztomilé maličkosti: Jako alternativní květina k vysokým velkokvětým mečíkům, které se ve větru snadno vyvrátí a ošklivě zamotají, jsou některé nízkorostoucí druhy. Hlízy můžete začít pěstovat teď – nejlépe ve výživné půdě, která byla již dříve připravena promícháním zeminy s dobře vyzrálým kompostem – v žádném případě ne se stájovým hnojem.
Vlhké chladno: V tomto ročním období není postřik většinou nezbytný. Může být naopak škodlivý, protože rostliny se studenou vodou z vodovodu příliš ochlazují.
Hlávkový salát: Kdo chce v létě stále sklízet salát, musí teď osévat v časovém odstupu jednoho týdne malé záhonky.
Zdroj: autorský článek s využitím publikace The Big Book of Gardens / Orbis Publishing Ltd., London