FOTO: Pixabay

Je potřeba zbavit jahodníky odnoží. Léto také není jen zahrada, nezapomínejme i na péči o pokojovky. Přinášíme tipy, co dělat na zahradě čtvrtý týden v červnu.

Dvouleté květiny: Růst dvouletých květin je rozdělen na dva kalendářní roky. V prvním půlroce se objeví listy, během následujícího jara nebo léta květy a potom se vytvoří semena Právě dvouletá květina po odkvětu a vytvoření semen hyne. Některé vysemení samy, některým musíme pomoci. Macešky, zvonek, šalvěj můžete, stejně jako islandský mák, nechat přezimovat pod sklem.

Letní slunce: Pouze málo pokojových květin snáší skutečně letní slunce. Kvetoucí rostliny mají raději místo na severovýchodě nebo severozápadě. Důležitý pro ně je dostatek světla, ale bez slunce. Trpasličí kakost, různé druhy kaktusů a sukulentů snášejí ale slunce dobře. Na jižním okně byste svoje květiny měli stínit záclonou nebo papírem.

Bílá moucha: Kakost a fuchsie často napadá bílá moucha (Molice). Je to jakoby bíle napudrovaný motýlek, který snáší na dolních plochách listů velké množství vajec. Ta během několika týdnů dozrávají. Postříkání teplou vodou pomáhá jen při malém náletu, jinak potřebujete insekticidy. Lepavé exkrementy vedou ke vzniku černých vláken.

Truhlíky plné květin: Květinové truhlíky musíte denně zalévat, za teplých slunečních dnů raději dvakrát. Zásoby vody v prokořeněném substrátu je malá. Nezapomeňte hnojit jednou týdně, hnojivo dávejte ale vždy na vlhkou půdu. Kromě toho byste měli odstraňovat odkvetlé květy. Převislé fuchsie mají rády stinné místo a hodně vody.

Žíznivé ředkvičky: Zdravé ředkvičky potřebují hodně vody, protože jsou jinak nechutné a někdy houbovité. Interval od jejich vysetí po sklizeň jsou 4 týdny. Tu a tam by měly být pohnojeny dusíkatými hnojivy, což je důležité pro vývin kořenů.

Endivii můžete již sklízet: Endivie pěstované pod fólií nebo sklem můžete již sklízet. Sklizeň je velmi jednoduchá listová růžice sedí pevně na kořeni: hlávku musíte uříznout tak, aby se nerozsypala. Nevzhledné listy a kořeny odřízněte. Endivii v žádném případě neskladujte. Zeleninové odpadky patří na kompost.

Pozdní sklizeň endivie: Chcete-li sklízet endivii ještě v říjnu a listopadu, měli byste ji zasít od poloviny června do poloviny července. Existují některé druhy, které jsou pro toto období zvlášť vhodné Zeptejte se na to v odborném obchodě. Semena smíchejte s pískem a zasejte je do vlhké půdy, do řad vzdálených 25 cm od sebe. Později pikýrujte nebo vysazujte.

Odnože: Jahodníky nyní vytvářejí odnože. Měli byste je odříznout, protože jejich růst jde na úkor matečné rostliny. Chcete-li příští, nebo další roky sklízet dobré ovoce, bude matečná rostlina mnohem lépe růst bez odnoží.

Ryby v rybníku: Kdo si na zahradě naložil rybník, jistě se bude ptát, mají-li v něm být ryby. Promyslete si výhody a nevýhod: ryby žerou larvy komárů, takže se tento obtěžující hmyz nemůže rozmnožovat. Potrava a exkrementy znečišťují na druhé straně vodu. Tím se rozmnožují řasy, které všechno zarostou. Jakmile se rybník od zelené řasy zakalí, odstraňte je a vyměňte vodu, nejlépe za dešťovou. Kromě toho můžete zasadit rostliny, které řasu ničí. Ty plavou na vodě, např. okřehek. Kruhem, který plave na vodě, můžete růst rostlin omezit. Pečujte o čistou vodu.

Stříkat nebo nestříkat: Nestříkat často, zato ale dlouho, protože kořeny častým stříkáním „zleniví“ a přestanou růst, protože nemusí čerpat vodu z nižších poloh. Jak a jak dlouho stříkáte, záleží samozřejmě na druhu půdy. Přerušovač postřiku napodobuje dobře déšť. Je praktické mít možnost nastavit potřebný rozsah stříkání. Zvlášť dobrý je čtvercový postřikovač, hlavně pro toho, kdo nemá kulatou zahradu.

Staráme se předem: Dostatečně světlá místnost – malý skleníček, zimní zahrada, chladná místnost – to je důležitý „byt“ pro všechny letní rostliny, které v našem podnebí nemohou přezimovat venku na zahradě. Příkladem takových květin je kakost a fuchsie, rovněž sem patří asparágus. Květy těchto liliovitých rostlin vytvářejí na terase mimořádně zajímavý vzorek barev.

Zdroj: autorský článek s využitím publikace The Big Book of Gardens / Orbis Publishing Ltd., London