Ilustrační snímek. FOTO: Pixabay

Pomalu začněte otužovat předpěstované letničky. Pokud už na jaře kvetoucí keře odkvetly, pusťte se do jejich stříhání. A na užitkové zahradě nezapomeňte na střídání kultur. Přinášíme tipy, co dělat na zahradě první květnový týden.

Povrch zahrady: Chcete-li zabránit tomu, aby vaše s velkou námahou pěstované rostliny nepřerostl nebo nezadusil plevel, musíte pravidelně plet. Tím udržíte v půdě i vláhu, protože přirozeným kapilárním působením půdy stoupá vláha do povrchové vrstvy a vypařuje se. Když ale okopáním změníte strukturu půdy, přerušíte kapiláry, voda zůstává v půdě a znovu se dostane k rostlinám.

Choulostivé výhonky: Mladé výhonky popínavých a stěnových keřů se musí vyvázat co nejdříve, aby se nepoškodily terminály. Zejména nové výhonky snášejí velmi špatně silný vítr, pokud jen volně visí. Abyste zabránili zlomení, provlečte vázací pásku mezi výhonek a konstrukci.

Mech v trávníku: Růst mechu v trávníku mohou vyvolat různé okolnosti. Je-li půda silně udusaná, zkypřete ji vidlemi nebo kypřicím válcem. Kromě toho existuje tzv. vertikální kypřič s nastavitelnými, velmi ostrými noži, které vytrhnou drn a odstraní suchou trávu a mech. S tímto strojem byste měli ale pracovat pouze za sucha, protože byste mohli vytrhat velké kusy trávníku.

Plašení ptáků: V době setí a vysazování je důležité, abyste chránili svoje záhony proti ptákům. Ptáky, kteří ožírají salát, zaplašíme pásky z hliníkové fólie, které jsou upevněny na drátech, třepetají se ve větru a odrážejí světlo.

Květinová louka: Květinová louka působí více radosti než námahy. V době, kdy louky s bohatou květenou jsou stále vzácnější, byste mohli jednou zkusit přinést si takovou nádhernou divočinu přímo domů. Nejlépe uděláte, když vysejete směs semen kvetoucí louky, kterou můžete koupit u obchodníků se semeny, do dobře zkypřené, odplevelené půdy. Posečením porostu vytvořte pěšinu.

Důležitý termín řezu: Keře, které kvetou na jaře a v časném létě a v létě vytvářejí nové výhonky, se mají stříhat na jaře, hned po odkvětu.

Visutá zahrada: Holou stěnu, pergolu, nebo balkón je možno oživit visutou zahradu. Pro petúnie nebo jiné převislé letničky můžeme zvolit různé nádoby. Dávejte ale pozor na to, aby hrnky neměly příliš velké větrací otvory. Při zalévání by se vyplavoval substrát.

Jak budou rostliny bohatě odnožovat? Mladé rostliny, které mají bohaté odnožování, musí být velmi hluboko seřezány. U fuchsií, nebo např. u jiřin se u jedné zasazené hlízy nemají nechat růst více než dvě odnože. Zbývající výhonky se odkloní, aby mohly mít mohutný vzrůst.

Led proti mrazu: Noční mrazy ohrožují všechny ovocné stromy, všechny květiny, které právě kvetou. Především jsou ohroženy choulostivé pupeny. Při hrozícím mrazu byste měli rostliny postříkat vodou. Za mrazu vzniklý led chrání vaše rostliny před mrazem.

Krásná rodina: Šeřík zná každý. Existuje několik odrůd, které vám na zahradě přinesou větší potěšení než nejrozšířenější druhy. Je to např. Syringa microphylla „Suberta“ – keř vyšší než 2 metry, s tmavočervenými květy, kvetoucí od května do září. Kromě slunečného stanoviště nevyžaduje tento keř nic víc.

Poslední opatření: Rostlinné řízky, předpěstované letničky a připravené hlízy (např. hlíznaté begonie) se musí otužovat. Vysazování se doporučuje až po zmrzlých. Aby si rostlinka zvykla na vnější podmínky, větrejte za pěkného počasí pařeniště. Předpokladem pro dobrý růst je dostatek světla. V příznivých klimatických zónách se nyní mohou dávat na volné prostranství řízky geránií (kakost).

Květák: Pěstování zdravé zeleniny je dnes přání mnoha lidí. Musíte dbát na to, abyste nepěstovali tutéž zeleninu stále na stejném místě. Důležité je střídání kultur. Je-li vaše užitková zahrada dost velká, vyplatí se pěstování květáku. Sazenice můžete koupit v zahradnictví. Nekupujte ale příliš mnoho sazenic, protože všechny růžice se musí sklidit prakticky současně. Vzdálenost sazenic je 45 cm. Pěstování klade vysoké požadavky na obsah živin v půdě, ale nevyžaduje přílišné hnojení. Důležité je pravidelné zavlažování.

Zdroj: autorský článek s využitím publikace The Big Book of Gardens / Orbis Publishing Ltd., London