FOTO: Pixabay
Přelom března a dubna je ideálním časem pro první výsevy a péči o trávník, živý plot i vzrostlé stromy. Jakmile se udělá alespoň trochu teplo, čeká vás jarní řez růží. Nezapomeňte také vysadit nové sazenice.
Stříháme růže: Stříhání keříčkových růží byste již neměli odkládat, protože se při příznivém počasí začínají rozvíjet.
Zelený trávník: Kdo chce mít po celé léto zelený trávník, musí začít s kultivací na jaře. Nyní v březnu byste měli trávník ještě vydatně pohnojit a později během roku s hnojivy šetřit. Nežádoucí plevely odstraňte i s kořeny.
Ošetřování: Nyní je čas na intenzivní péči o trávník. Srovnáme okraje, starou trávu kolem keřů a stromů zkrátíme. Keře a křoviny kolem dolních částí vyčistíme. Tyto práce bychom měli dokončit před tím, než začne trávník růst, protože je to snadnější.
Užitečný odpad: V každé zahradě je kousek místa, kde můžeme založit kompost. Kuchyňské a rostlinné odpadky slouží jako základ. Pro proces tlení je důležitá především vlhkost. Proto nesmí váš kompost vyschnout. Suchý odpad musíte proto vydatně kropit a hned příkrýt vrstvou zeminy. Viditelnou část svého kompostu osejte rychle rostoucími a nízkými rostlinami s vydatně olistěnou nadzemní části. Pro tento účel jsou zvlášť vhodné ozdobné dýně nebo východoindické třešně.
Pěstování na volném prostranství: Rostliny, které jste předpěstovali v teplé místnosti, můžeme nyní přesadit do pařeniště, abyste je otužili. Pařeniště chraňte ale, prosím, před intenzivním slunečním svitem, dobře větrejte a na noc přikrývejte rákosovou rohoží. Nezapomeňte, že špatné počasí a chladno vyvolávají poruchy růstu a způsobují změnu barvy, což je pro mladé rostliny vždy nebezpečné. Příliš časté přemístění do pařeniště může zničit celou vaši práci. Čekejte proto s přesazováním přísady na období pěkného počasí.
Květiny pro severní stranu: Často vznikají problémy s osázením stinných a chladných míst, především na severní straně domu. Pnoucí hortenzie je pro tento účel ideální rostlinou.
Ještě sejeme: V tuto dobu můžete do hliněných květináčů nebo pařenišť vysévat různá semena. Pařeniště poskytuje dobou ochranu, semena mohou klíčit – i při nečekaných mrazech nebo sněženích.
Déšť z vodovodního kohoutku: Již nyní byste měli myslet na možnost umělého zavlažování vaší zahrady v létě. Odborný obchod má různé druhy zavlažovačů, které vyhoví vašim individuálním požadavkům.
Dodržujte vzdálenosti: Při jednocení porostu a výsadbě mladých sazenic je důležité dodržování vzdáleností. Jsou-li rostliny příliš blízko sebe, překážejí si navzájem v růstu, protože si stíní, získávají z půdy málo živin, a proto rychle chřadnou.
Zavlažování a odvodnění: U mladých sazenic je důležité. Malé „žlábky“ pomáhají udržovat správnou vlhkost půdy a pečují při příliš vydatném dešti o snadné odvodnění.
Řízky vřesu: V chladném ročním období mohou přezimovat ve skleníku nebo pařeništi. Zajištěním tepla se ovlivňuje tvorba kořenového systému. Rostliny přesaďte do květináče jakmile vytvoří dostatek kořínků: Řízky dávejte do malých květináčů se směsí vlhké listovky, rašeliny a hrubého písku. Květina kvetoucí jeden den, zvaná rovněž tygří květina, kvete od června do září. Každý květ kvete pouze jeden den, ale květina má pěkných květů hodně. Nyní je nejvyšší čas pro zasazení cibulí.
Zdroj: autorský článek s využitím publikace The Big Book of Gardens / Orbis Publishing Ltd., London