FOTO: Pixabay
Dopřejte trávníku humus a sukulentům dostatek vláhy. Také už je čas prostříhat vinnou révu. Přinášíme tipy, co dělat na zahradě třetí květnový týden.
Pěkné, ale jedovaté: Pryšec nemají krtci moc rádi, je to pěkná, ale jedovaná rostlina. Přestože pochází z teplejších krajin, snáší naše klima výborně. Tuto dvouletou rostlinu byste měli vysévat v květnu. Její semena ale můžete získat jen od jiných milovníků květin, protože nejsou k dostání v obchodech.
O stříhání révy: Když začne na jaře réva pučet, zvolí se silný výhon jako základní a ostatní se odstraní.
Ne příliš nakrátko: Mladému trávníku byste nyní měli dát trochu kompostu. Chrání vlasové kořínky proti vyschnutí a doplňuje zásobu humusu, takže voda se pevněji váže. Pravidelné sečení, ale ne příliš nakrátko, pomáhá vytvářet hustý porost. Přezkoušejte tu a tam vlhkost horní vrstvy svého trávníku a v případě nedostatku vláhy intenzívně zalévejte. Pokosenou trávu můžete použít k pokrytí holé půdy nebo záhonů, abyste při suchém a slunečném počasí zadrželi půdní vláhu.
Sukulenty: Pro kaktusy a tučnolisté rostliny nazývané rovněž sukulenty začíná jejich růstová fáze. Měli byste je neustále zalévat a jednou měsíčně hnojit, mají rády hodně slunce a nemusíte je téměř stínit. Čas od času musíte kaktusy přesadit. Použijte při tom pěnovou houbu patřičné tloušťky, se kterou uchopíte kaktus. Neublíží vám ostny, které jinak proniknou i koženou rukavicí.
Pletí s a bez ohýbání: Při ohýbání je obtížné rozeznat plevel od mladých užitkových rostlin. Plít se proto musí velmi opatrně. Pletí na kolenou je sice velmi náročné, má ale tu výhodu, že na rostliny lépe vidíte a užitečných zničíte méně. Nářadí s dlouhou nebo s krátkou rukojetí není určeno jen pro pletí, ale i ke kypření a větrání půdy.
Leknín, král vodních rostlin: Protože teplota vody se zvyšuje velmi pomalu, začíná růst leknínů poměrně pozdě. Vhodné odrůdy existují i pro malé a mělké mísy nebo kádě. Pro zakořenění leknínů – správný čas je v květnu – použijte košík, který naplňte bahnitou půdou a postavte na dno rybníka nebo nádoby. Necky, hrnce a vany, ve kterých chcete lekníny postavit na balkón nebo terasu, by měly být minimálně 20 cm hluboké a ne příliš malé. V malých nádobách se voda prohřívá příliš rychle. Slunce ale lekníny potřebují, aby se jejich krása projevila.
Hlávkový salát: Rostlina, která v žádném případě nesmí chybět ve vaší zeleninové zahrádce. Můžete jej sít od jara až do podzimu do volné půdy. Aby všechny hlávky nedozrály současně, měli byste sít salát v časových, několikatýdenních intervalech. Vzdálenost řádků je 25 cm. Jakmile rostlinky dorostou na výšku 5 cm, musíte salát vyjednotit (rovněž na vzdálenost 25 cm). Mladé salátové sazenice napadá plíseň šedá, zejména ve vlhkém vzduchu pařenišť a skleníků. Proto musíte pořád dobře větrat.
Rozsáhlý požer: Šneci ve vaší zahradě mají nesmírnou chuť na potravu. Jejich nočním výpravám padnou za oběť zejména jemné lístky, mladé šťavnaté rostlinky – od salátu přes jahody až po zeleninu. Přes den zalezou na vlhké chladné místo. Tam je můžete snadno posbírat, protože po nočních orgiích udělají dobře viditelnou stopu až k úkrytu.
Tenké kořeny – pěkné hlavy: Abyste v zimě získali pěkné čekankové puky, potřebujete kořeny, kterým se říká čepy. Tloušťka čepů určuje kvalitu tvorby puků. Chcete-li sít sami, volte poloranou odrůdu, která potřebuje k růstu méně tepla a dá se v pařeništi pěstovat bez přitápění. Hloubka zahrnutí zeminou je mimořádně důležitá. Vzdálenost řad je 30 cm, po vyjednocení by měla být mezi rostlinami vzdálenost asi 15 cm. Příliš časný výsev má za následek předčasné rašení, čímž se čepy stávají pro další pěstování bezcennými.
Zdroj: autorský článek s využitím publikace The Big Book of Gardens / Orbis Publishing Ltd., London