FOTO: Pixabay
Druhý týden v dubnu je nejvyšší čas na sázení malin a ostružin. Venkovní klima by už měly zvládnout bramboříky a azalky. Doma pak zkuste naklíčit hrách nebo mungo.
Správná zálivka: je-li nádoba na zálivku vašich pokojových květin plná, nechejte ji nejdříve 24 hodin stát, aby se voda ohřála na pokojovou teplotu. Příliš studená zálivka zpomaluje růst rostlin, teplá jej naopak povzbuzuje a urychluje.
Pryč z pokoje, přímo na zahradu: Brambořík a azalky potřebují po odkvětu v pokoji poněkud chladnější místo venku. Brambořík zalévejte po odkvětu nějakou dobu poněkud méně. Azalky vyžadují naopak hodně vláhy a přísun živin.
Fíkovníky pro všechny: Některé druhy fíkovníků mohou být u nás přes svoji citlivost na chlad pěstovány v pokoji, kde mají dokonce někdy i plody. Zeptejte se v dobrém zahradnictví.
Cibule pro zahradu na léto: I na jaře je možno sázet různé hlízy a cibule, ze kterých vyrostou v létě buně kvetoucí rostliny. Nyní je např. doba pro hyacinty, montbrécie, habešské gladioly, nebo lilii tygrovitou.
Maliny: Zatlučte ve vzdálenosti cca 3,5 m od sebe do země dva kůly a natáhněte mezi nimi vodorovně tři dráty. Maliny a ostružiny zasaďte ve vzdálenosti asi půl metru a postupně je přivazujte k drátům.
Váš trávník má být zelený: Pokud se dosud nezaplnila prázdná místa vzniklá během zimy, měli byste je osít nebo zaplnit dry z jiné části trávníku. Drny dobře zašlápněte nebo uválcujte a vydatně zavlažte. Pokud chcete, aby byl trávník pěkně zelený, měli byste jej pohnojit. Doporučujeme organická hnojiva, která působí sice pomaleji, ale nezatěžují příliš organizmy v půdě. Hnojte, pokud to vypadá na déšť. Když ale nezaprší, musíte opatrně zalít, aby se složky hnojiva dostaly ke kořenům.
Holý plot: Zde platí zásada: jestliže je váš plot z ptačího zobu příliš vysoký a dole příliš holý nemůže uškodit radikální ochranný zásah. Pamatujte ale, že: plody ptačího zobu dozrávající v srpnu jsou velmi jedovaté!
Stále čerstvá rajčata v domácnosti: Vysejte teď pod sklo rajčata, pokud je chcete koncem května vysázet na volné prostranství. Jakmile mladé rostliny vytvoří několik párů listů, přesaďte je ze skleníku ven, aby si zvykly na vnější teplotu.
Dříve nebo později: Životní cyklus všech rostlin nepodléhá přesným zákonům, ale je závislý na stanovišti a klimatu. Doba květu a sklizně se proto může radikálně změnit na stanovišti vzdáleném několik kilometrů. A především rok od roku. Proto nepřipravujte pro rostliny žádné definitivní plány. Přesně podle kalendářních termínů se nemusí objevit ani jarní květy, ani první listy kaštanů. Milovníkovi zahrady pomáhá pouze trpělivost a přesné pozorování rostlin za různých klimatických podmínek.
Pěstujeme letní cibuloviny: Duben je nejlepší měsíc pro to, abychom se rozhlédli po neznámých cibulích a hlízách. Většina těchto rostlin vyžaduje slunné, dobře zavlažované stanoviště. Protože mnoho z nich je navíc citlivých na mráz, stojí za úvahu možnost, zda pěstovat tyto květiny kvetoucí v létě ve velkých hrncích nebo vanách, které potom na podzim přemístíme a místo, kde je neohrozí mráz.
Kdo seje, rychle sklízí: Zkusili jste už někdy klíčky? Tyto rychlé klíčky na obložený chléb, salát nebo do čínských jídel obsahují hodně bílkovin. Můžeme je dostat v dobrém semenářství. Kromě hrachu se ptejte po řeřiše nebo mungu. Kromě toho je teď vhodná doba k vysázení bramborové sadby a všech druhů zeleniny, kterou budete pěstovat v pařeništi.
Zdroj: autorský článek s využitím publikace The Big Book of Gardens / Orbis Publishing Ltd., London