Nabízená roubenka ve Velké Úpě. Foto: LUXENT, s.r.o.
V České republice se prodávají mlýny, usedlosti, zámky i krásné roubenky, ke kterým patří vždy velký pozemek a parádní genius loci. Podívejte se na nejzajímavější historické nemovitosti, které byly v poslední době na prodej.
Velká Úpa, okres Trutnov. Foto LUXENT, s.r.o.
Velká Úpa, okres Trutnov
Památkově chráněná roubenka s užitnou plochou 300 metrů čtverečních stojí na pozemku velkém 3 166 metrů čtverečních. Prodejní cena je na vyžádání. Budova z konce 19. století je současnými majiteli využívána k rekreaci. Celý dům byl rekonstruován v nedávné době.
V přízemí se nachází obývací pokoj, kuchyně, ložnice, další pokoj, koupelna se sprchovým koutem, prostorem na pračku a toaletu, centrální chodba, lyžárna, dvě samostatné toalety, sklep, dílna a samostatná garáž.
V poschodí jsou čtyři ložnice, tři koupelny s toaletou, komora a prostorná místnost dříve užívaná jako truhlářská dílna.
Rekonstrukce zahrnovala nová plastová okna, bednění štítu a izolace, rozvody elektřiny, střechu (bonský šindel), opravy krovu, rozvody odpadů a vody, nový nátěr, vrchní štíty a izolace, komíny, anténní rozvody, zámkovou dlažbu, vnitřní obložení oken a mnohé další.
V domě jsou přípojky elektrické energie, vody a kanalizace. Centrální vytápění elektrokotlem lze ovládat přes aplikaci. Dále je zde kotel na tuhá paliva a kamna na tuhá paliva jsou v každé místnosti v přízemí.
Senohraby, okres Praha-východ. Foto: RE/MAX Partner
Senohraby, okres Praha-východ
Honosná vila s užitnou plochou 609 metrů čtverečních stojí na pozemku velkém 6 235 metrů čtverečních. Cena je na vyžádání. Nemovitost byla postavena v letech 1902 až 1904. Od roku 1992 procházela kompletní a citlivou rekonstrukcí.
Vila je postavena ve stylu pozdního baroka a doplněná prvky antiky, secese a klasicismu, což je pro letní sídla ze začátku 20. století typické. Rozsáhlá zahrada je rozdělena do několika funkčních částí a rozléhá se na lehce svažitém pozemku s nádherným výhledem.
Spodní část zahrady je osazena trvalým porostem a nad touto částí se nachází hlavní příjezdová brána s elektrickým ovládáním, dále garáže zabudované do terénu se sedmi parkovacími místy, skladové prostory i malá kancelářská budova.
Na střeše hlavní garáže je zatravněná terasa a na střeše bazénu vydlážděná terasa s kašnou. Nad vilou je pak poslední terénní úroveň, která slouží jako hlavní vstup z ulice a jeden z přístupů do hlavního podlaží vily.
Vila má celkem čtyři podlaží. V prvním z nich je bar se sezením, koupelna a prostorná sauna. Francouzská okna do půlkruhu jsou přímo propojena s travnatou venkovní terasou.
V dalších dvou podlažích naleznete několik koupelen, ložnic, kuchyni, obývací pokoj, pracovnu, jídelnu a další. V podkroví je samostatná bytová jednotka, která je pojata v moderním stylu.
Nemovitost je v současné době využívána k rodinnému bydlení, úpravou je možno ji přeměnit na tři samostatné bytové jednotky nebo k reprezentativnímu komerčnímu využití.
Chvalkovice, Malá Bukovina, okres Náchod. Foto: RE/MAX G8 Reality
Chvalkovice, okres Náchod
Areál historického mlýna s užitnou plochou 925 metrů čtverečních je na prodej za 11,9 milionu korun. Nemovitost stojí v údolí říčky Běluňky. V samotném objektu mlýna je zachovaná řada původních prvků. K areálu patří pozemky, louky a pole o rozloze 29 969 metrů čtverečních.
Uzavřenému souboru staveb dominuje zděná třípodlažní budova s vysokým podkrovím. Zde je mlýnské kolo a stroje. Na tento objekt z jihu navazuje nižší dvoupodlažní budova s podkrovím, kde bydlel mlynář s rodinou. Vše uzavírají jednopodlažní hospodářská stavení pro stroje a zvířectvo s dodnes patrnými historickými detaily.
Plocha celého areálu mlýna je 968 m², kdy zastavěná plocha budov je 687 m² a užitná plocha všech objektů je cca 925 m², z toho mlýn 345 m², objekt bydlení 185 m², hospodářské budovy pak 395 m².
Areál stojí na polosamotě a je přístupný dvěma cestami, jedna vede lesem z Malé Bukoviny a druhá vede kolem luk z Chvalkovic a mostkem přes Běluňku. Díky tomu je zaručen klid.
Božanov, okres Náchod. Foto: RE/MAX G8 Reality 2
Božanov, okres Náchod
Rodinná usedlost s užitnou plochou 1 327 metrů čtverečních a s pozemkem velkém 8 831 metrů čtverečních je na prodej za 19,9 milionu korun.
Jde o dva samostatné rodinné domy, každý má číslo popisné a tři samostatné objekty bez čísla. Nemovitosti stojí na pozemku velkém 8 831 metrů čtverečních.
Celková citlivá rekonstrukce probíhala v letech 1998–2001. Domy jsou ve velmi dobrém stavebně-technickém stavu, mají nadstandardní vybavení a příslušenství.
Dům s čp. 223 z roku 1842 je třípodlažní, částečně podsklepený, s vnitřním bazénem a disponuje celkovou užitnou plochou 623 m². Druhý dům s čp. 224 z roku 1875 je přízemní s obytným podkrovím, částečným podsklepením, půdou a nabídne celkovou užitnou plochu 256 m² a samostatnou garáž.
Stodola se vstupem do areálu s parkovacími místy pro dva automobily je přízemní a nachází se zde skladovací prostory s částečným podkrovím a přípravou pro možné apartmány.
Další objekt na severozápadní straně areálu s částečným podkrovím má dílnu, garáže pro 4–5 automobilů a prostory pro skladování. Pro milovníky hospodářských zvířat je součástí prodeje budova, která se v minulosti využívala k ustájení koní (výstavba v r. 2006).
Areál je napojen na vodovodní a elektrickou síť, kanalizace je svedena do ČOV (bezúdržbová). Vytápění rodinných domů je variabilní – elektrokotlem nebo plynovými kotli ze společné podzemní nádrže umístěné u vstupu do areálu s kapacitou 4 850 litrů, případně krbovými kamny s výměníkem.
Choustník, okres Tábor. Foto: LUXENT, s.r.o.
Choustník, okres Tábor
Zámek Choustník z první poloviny 17. století s rozsáhlým parkem o rozloze 7,2 ha má užitnou plochu 2 472 metrů čtverečních. Prodejní cena je na vyžádání.
Z východu a severu je zámek ohraničen komunikací, sousední objekty tvoří rodinné domy. Vzhledem k zachování původních prvků je Choustník významnou stavbou v tomto regionu. Zámek i zámecký park jsou památkově chráněny, jakožto významný exemplář venkovského panského sídla.
V 17. století byl zámek ve vlastnictví rodu Šporků. Rod Rohanů vlastnil zámek od 19. století. Po 2. světové válce se Rohanové odstěhovali do Anglie a zámek byl upraven na školu, která v něm byla do roku 1961. Ve druhé polovině 20. století historická nemovitost sloužila jako domov důchodců.
Historický objekt mnoho let chátral a nikdo jej neudržoval. V roce 2011 byly zahájeny projekční práce na obnovu celého zámeckého areálu, včetně veškerých inženýrských sítí.
V roce 2012 bylo zřízeno stavební povolení, díky čemuž bylo možné objekt kompletně zrekonstruovat a zmodernizovat. Záměrem bylo budovu pojmout jako víceúčelový objekt, vybudovat restauraci, pivovar a 15 bytových jednotek.
Zdroj: autorský článek s využitím uvedených realitních kanceláří