Vpravo už je hotovo, trávník vlevo proces vertikutace teprve čeká. FOTO: ČteSe / Martin Horák

Toužíte po hustém a zdravém trávníku, kde plevel nebude mít žádnou šanci? Pohled na krásně zelený koberec zajistí především vhodná a správně načasovaná péče. 

Jak už samotné slovo vertikutace napovídá, jedná se o vertikální prořezání trávníku. Přes sezonu se v trávníku hromadí zbytky posečené a nesesbírané trávy a odumřelých rostlin. Vytvořená plsť pak nedovolí trávě růst, a takové místo často pokryje plevel a mech. Správná vertikutace tuto vrstvu odstraní a vytvoří přístup vzduchu, vodě i živinám. Tím podpoří zdravý růst trávníku. Ale ještě než vertikutátor nastartujete, je potřeba si vše dobře naplánovat a na některé věci dát pozor.

Vertikutátor, ať už elektrický nebo benzinový, je stroj s rotační hřídelí osazenou ostrými noži, které se mělce zařezávají do horní vrstvy půdy. V hloubce 2 – 4 mm dokáží narušit mechy a mělce kořenící plevel, které uvolní a my je následně můžeme sebrat do koše nebo ručně vyhrabat. Vertikutace také podporuje zdravý růst trávníku, protože naříznuté kořínky travin vytvoří nové výhonky a trávník přirozeně houstne.

Ještě než začnete s prořezáváním, aplikujte po celé ploše trávníku širokospektrální fungicid. Tento krok nevynechejte ani v případě, že trávník na první pohled plísní netrpí. „Po jarní i podzimní vertikutaci je dobré trávník pohnojit, což urychlí jeho růst. Na jaře je nejlepší aplikovat hnojivo bohaté na dusík, na podzim je vhodnější hnojivo bohaté na draslík, které lépe odolá mrazům,“ říká pro web ČteSe zahradník Josef Plesl.

Po aplikaci těchto postřiků počkejte dva až tři týdny. Jestliže tráva mezitím vyrostla tak, že by byla samotná vertikutace obtížně proveditelná, můžete ho zkrátit. Vždy ale maximálně o jednu třetinu délky stébel tak, aby byl výsledný trávník kolem 5 centimetrů vysoký.

Vertikutaci trávníku je doporučené provádět alespoň 2x ročně, nejlépe na jaře a na podzim. Důležité je se do ní pustit až v okamžiku, kdy má půda několik dní v kuse v hloubce 5 cm teplotu alespoň 10 °C. Trávník také nesmí být podmáčený či naopak přesušený. Suchý by měl být pouze na povrchu. Jestliže těsně před vertikutací vydatněji zaprší, práci klidně o pár dnů odložte. Zkontrolujte také nože vertikutátoru, měly by být ostré a především čisté. Zaschlé nánosy staré hlíny na nožích totiž dokáží nadělat pěknou paseku. 

Jarní vertikutace trávníku

Obrázek 2 z 5

Po vertikutaci v trávníku zůstanou typické rýhy. FOTO: ČteSe / Martin Horák

Kdy přesně začít? Vždy záleží na konkrétním místě. Někde pro jarní vertikutaci můžou být vhodné podmínky už v březnu, jinde vám příroda umožní začít třeba až koncem dubna. Vertikutaci provádějte na trávníku starém nejméně tři roky. Mladší rostlinky by mohl řez vytrhat nebo fatálně poškodit.

Samotnou vertikutaci začněte po obvodu travnaté plochy, pak pokračujte rovnoběžnými pásy. Ty následně projeďte ještě jednou na kolmo do kříže. Některé stroje umožňují sbírat vyhrabaný mech a plsť rovnou do koše. Ale pokud je takového materiálu hodně, čeká vás časté zastavování a vysypávání. Pohodlnější je nejprve celou zahradu vertikuovat bez koše a poté trávník shrabat ručně hráběmi nebo klasickou sekačkou s přizvednutým žacím ústrojím. Autor těchto řádků pak kombinuje obě tyto metody, byť je to o něco pracnější.

Po vertikutaci nemá trávník právě nejlepší vzhled. Někde jsou vidět prořezy nožů, jinde tráva úplně chybí. Ale nevěšte hlavu a dejte trávníku trochu času na vzpamatování. Holá místa dosejte travním semenem, pohnojte, a pokud zrovna neprší, nezapomeňte na bohatou zálivku. Už za dva týdny se začnou holá místa zelenat a z trávníku se brzy stane vytoužený hustý koberec.

Zdroj: autorský článek s využitím Agrotest Jičín