Oceněná Smetanova lávka v Litomyšli . Foto Tomáš Souček, Česká cena za architekturu

Atelier Ehl & Koumar architekti získal letošní Českou cenu za architekturu za elegantní Smetanovu lávku v Litomyšli, která propojuje historické centrum s moderní částí města. Tento projekt navazuje na úspěchy v soutěžích Grand Prix Architektů a Stavbě roku.

Nová lávka je nejen bezbariérová a funkční, ale také nabízí vyhlídku na malebnou Litomyšl, která je známá svým zámkem na seznamu UNESCO, kulturními památkami a akcemi spojenými se skladatelem Bedřichem Smetanou a výtvarníkem Josefem Váchalem, a také současnou architekturou. Lávka je zavěšená na vysokém pylonu z pohledového betonu, který tvoří novou dominantu města.

Smetanova lávka v Litomyšli

Obrázek 1 z 7

Foto: Tomáš Souček, Česká cena za architekturu

Světle šedá ocelová konstrukce ve tvaru kříže kontrastuje s historickým prostředím a zároveň se do něj vkusně zapojuje. Lávka je příkladem toho, jak může architektura zlepšit kvalitu života ve městě, které trpí rušnou dopravou na průtahu městem. Je také symbolem propojení minulosti a budoucnosti, tradice a inovace, umění a techniky.

Nová Smetanová lávka, kterou navrhli architekti Lukáš Ehl a Tomáš Koumar, získala Českou cenu také za svůj minimalistický a elegantní design. Lávka propojuje historické a moderní části města, které jsou odděleny rušnou silnicí číslo 35. Stavba je zastřešená a nabízí pěším komfort a ochranu proti počasí, stejně jako atraktivní procházku mezi korunami stromů nad řekou Loučnou s výhledy na město.

Nový městský prvek má také vyhlídkové místo, které je protiváhou hlavního rozpětí mostu. Stěny výtahové věže zdobí detaily od místní umělkyně Ivany Šrámkové nebo okno směřující k nebi. Porota České ceny za architekturu ocenila lávku jako přesvědčivou syntézu architektury, inženýrství a urbanismu, která spojuje lidi a místa. Porota také přirovnala lávku k novodobé verzi Karlova mostu v Praze, který je také symbolem propojení minulosti a budoucnosti.

Porota vyzdvihla, že lávka je přesně ten prvek, který v daném místě doteď chyběl. Lávka je také součástí tzv. litomyšlského zázraku, kterým se označuje výjimečná kvalita architektonických a urbanistických projektů v nevelkém městě. Mezi nimi jsou díla od Josefa Pleskota, Radka Květa, Zdeňka Fránka, Marka Jana Štěpána, kanceláří DRNH nebo Rusina Frei architekti. Za tento fenomén vděčí Litomyšl dlouhodobé spolupráci místní politické reprezentace a městské architektky Zdeňky Vydrové, která nedávno získala v Grand Prix Architektů cenu za celoživotní dílo.

ANKETA: Souhlasíte s nejvyšším oceněním stavby v soutěži?

Zdroj: autorský text, Česká cena za architekturu, ČTK