FOTO: Pixabay
Jaro se konečně hlásí o slovo. Teplotně a dva týdny už i astronomicky. S tím nás všechny čeká i výměna oblečení, které budeme v příštích týdnech a měsících nosit. Jak ale uskladnit často objemné zimní kousky? Přinášíme pár tipů.
Značkový vlněný svetr, kvalitní kožené kozačky nebo obyčejná péřovka? Všechny tyto kousky už nejspíš několik následujících měsíců nebudeme potřebovat. Kam s nimi? A jak je uschovat, aby, až je na podzim znovu vytáhneme, byly zase jako nové?
Ne všichni doma máme rozlehlou šatnu a botník, kam by se všechno nenošené oblečení a doplňky v klidu poskládaly. Vhodným doporučením je s každou novou sezonou šatní skříň provzdušnit a přeorganizovat. Jednoduché pravidlo říká – co jste neměla rok na sobě, pošlete dál třeba kamarádce. Nebo takový kousek rovnou odneste do nejbližšího kontejneru na oblečení.
Jsou ale věci, které z ruky prostě nemůžete dát. Takové kousky je potřeba správně uložit. Přitom musíte brát ohled na materiály jednotlivých oděvů. V každém případě si pořiďte několik různých druhů úložných boxů. Tím nejzásadnějším doporučením je vše vyprat, vyčistit nebo alespoň vyvětrat ještě předtím, než oblečení a boty schováme do šaten a botníků. Komu by se chtělo tuto činnost nechat právě až na podzim, vystavuje oblečení trvalému poničení. Ať už to budou zaschlé skvrny, které po pár měsících materiál natrvalo naruší. Nebo zápach, kterým si z jednoho nedostatečně vyvětraného kousku „nakazíte“ zbytek skříně. Čistým šatníkem také bráníte v šíření molů.
Pokud je oblečení viditelně čisté, mělo by stačit ho přeprat na o stupeň nižší teplotu praní, než doporučují štítky na oblečení. Kvůli ochraně materiálu ho nechejte volně proschnout na vzduchu. Sušičkou byste mohla oblečení zbytečně zkrátit životnost. Co je třeba, vyžehlete. Saka, kabáty, kožešiny nebo saténové šaty, které doma jednoduše nevyperete, raději odneste do čistírny.
Z oblečení nejsnadněji schováte nemačkavé kusy oblečení. Ponožky či teplá pyžama lze uložit do vakuových pytlů, které odsátím vzduchu zmenší objem až o jednu třetinu. Jsou tak velmi praktické, pokud nemáte dostatek místa v bytě či domě. Úložné boxy s víkem zaberou o něco více prostoru, ale zase je můžete dát i do suchého sklepa či na půdu.
Co naopak vakuovat v žádném případě nesmíte, jsou sportovní a péřové bundy, jejichž výplň by se mohla snadno poničit. Tyto kusy oblečení, stejně jako bundy a kabáty z umělých vláken, je nejlepší naimpregnovat a volně zavěsit na ramínka do skříně. Pravým opakem jsou vlněné kabáty či svetry. Ty by se mohly při několikaměsíčním zavěšení na ramínku vytahat a nenávratně tak ztratit svůj tvar. Ty tedy uchovávejte složené ve vodorovné poloze.
„Do kapsy každého kabátu nebo vaku s oblečením nezapomeňte vložit sáček s ochranou proti roztočům. Stačit by měl i levný z drogerie. Kromě toho, že oblečení chráníte, bude na podzim krásně voňavé,“ doporučuje čtenářkám webu ČteSe.cz Tereza Vítková z čistírny oděvů ve středočeském Kolíně.
Také zimní boty před uskladněním důkladně omyjte teplou vodou. Klidně i několikrát za sebou. Po důkladném osušení je nezapomeňte nakrémovat či naimpregnovat. Byť letošní zima byla převážně suchá, párkrát také sněžilo a silnice i chodníky se nejednou sypaly solí. A ta s botami dokáže opravdu nepěkně zatočit. Do takto připravených bot nacpěte zmuchlané noviny. Pomůžou se správnou vlhkostí a těm měkčím botám také s udržením původního tvaru.
Zdroj: autorský článek