Bazalka pravá vyžaduje dostatek místa, ideální je květináč o velikosti alespoň 25 cm. FOTO: Photos Public Domain

Bazalka je jednou z nejoblíbenějších bylinek pro pěstování a zároveň také jednou z nejjednodušších k pěstování. Bazalka pravá (Ocinum basilicum) patří do čeledi hluchavkovitých. V dnešní době je bazalka nejčastěji spojována s italskou kuchyní, přesto svým původem pochází z Indie. Její extrémně aromatické listy mají nezaměnitelnou paletu chutí od jemně citronové chutě, přes kořeněnou skořicovou až po lékořicový nádech. Barvy listů bazalky jsou k dispozici od sytě zelené až po sytě purpurovou s hladkými nebo s zvrásněnými listy. Květy jsou u bazalky nepatrné, nicméně velmi oblíbené u včel.

Všem druhům bazalek se daří na teplém, slunečném místě. Ke svému růstu potřebují teplo, proto jsou to v našich končinách sezónní rostliny pro pěstování na zahradě. Jejich lístky se běžně používají k přípravě nejrůznějších pokrmů, avšak poupata bazalky jsou taktéž jedlá. Bazalce se jak jsme již zmínili daří jak na zahradě, tak i v květináči u vás doma. Při dostatečně teplém počasí jsou nové rostliny bazalky připraveny na prořezávání zhruba za dobu šesti týdnů.

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Bazalka pravá, je jednoletou bylinou původem pocházející z Indie, odkud se postupem času a objevitelských cest rozšířila do celého světa. V Antice se bazalka dostala do Říma, kde si získala svoji nezaměnitelnou stopu v italské kuchyni. Zároveň během této doby byl odhaleny její léčivé účinky, kdy se používala k potírání kůže při různých problémech. Běžně dorůstá do výšky 30 centimetrů, ovšem může dorůst až do výšky 60 cm. Bazalka pravá navíc není jediným druhem bazalky, naopak existují další druhy, které jsou velmi oblíbené, jako je bazalka posvátná, nebo bazalka americká. Bazalka má nezastupitelné místo ve středomořské kuchyni, zároveň je ale také hojně využívaná pro její léčivé účinky nebo jen tak pro okrasu. Právě její všestranost z ní dělá oblíbenou bylinku.

JAK ZASADIT BAZALKU

Bazalka, jak jsme již zmínili, je bylinkou teplého počasí, proto na ni můžete i poměrně často narazit ve sklenících. Pokud se rozhodnete bazalku pěstovat ze semínek, budete ji s největší pravděpodobností muset začít pěstovat uvnitř, odhadem šest týdnů před posledním jarním mrazem. Poté budete schopni bazalku sklízet už za 60 až 90 dnů od zasetí. Ovšem zkuste se při pěstování vyhnout maximální délce kvetení. Zabráníte tomu předčasnou sklizní bazalky, nebo postupným odřezáváním listů. Jakmile bazalka dosáhne určité výšky, začíná dřevnatět, a její bylinkový potenciál tak velmi rychle upadá. Jakmile ale zakročíte a zastřihnete ji v dostatečné velikosti, naplní se spoustou chutných okvětních lístků.

Finální velikost vaší bazalky se bude odvíjet od konkrétní odrůdy a podmínek, které jste schopni ji zajistit nebo také na tom, kolik bazalky plánujete sklidit. Bazalka pravá nejčastěji dorůstá výšky 50 centimetrů nebo méně, pokud její výšku udržujete pod kontrolou a pravidelně ji sklízíte. Postupným zastřiháváním také zajistíte více lístků, což znamená více bylinkových lístků pro sklizeň! Existují také speciální trpasličí odrůdy, které vypadají obzvláště dobře v květináčích.

Ideální světelné podmínky zajistíte bazalce tak, když jí poskytnete šest až osm hodin plného slunce každý den. Dostatek slunce pro bazalku zároveň znamená také méně problémů s chorobami a rostlina se tak stane mnohem odolnější. Výjimkou mohou být pouze oblasti s extrémně teplým podnebím, které by naopak mohlo přinést více škody než užitku. V takových případech dává bazalka přednost částečnému stínu. Co se týče půdy, nejvíce se bazalce daří ve vlhké, bohaté a dobře odvodněné půdě. Pokud chcete zajistit vaší bazalce to nejlepší, můžete ji obohatit kompostem, který je bohatý na živiny. Bazalku je také nutné pravidelně zalévat, ale zároveň zajistit, dobře odvodněnou půdu. Můžete použít mulč, který vám pomůže udržet vlhkost uvnitř.

Bazalce můžete dopřát také pravidelné hnojení. Víceúčelové hnojivo zde dokonale splní svoji funkci a vy si tak budete moci užívat nepřetržitý růst bazalkových lístků. Dávkování hnojiva bude záviset na druhu a podmínkách, které se vaší bazalce dostávají.

TEPLOTA A VLHKOST

Bazalka miluje teplo! Proto se raději vyvarujte příliš včasnému vysazení bazalky jelikož by ji nečekané jarní mrazíky mohly skutečně potrápit. Bazalka je totiž velmi citlivá na mráz a bude pravděpodobně patřit mezi první rostliny na vaší zahradě, které s příchodem podzimu uhynou. Pokud toužíte sezónu bazalky prodloužit co nejvíce, můžete jí pomoci přikrytím pomocí plachty. Důležité je však zajistit, aby se plachta nedotýkala lístků bazalky, při mrazu by mohlo dojít ke zčernání lísků a to skutečně nechcete!

ODRŮDY BAZALKY


Jak jsme již prozradili, existuje spousta kultivarů bazalky pravé a dalších jejich příbuzných druhů s nezaměnitelnou chutí. Pokud si přejete trochu zaexperimentovat a vyzkoušet nové druhy bazalky, Zde vám přinášíme ty nejoblíbenější:

Genovese (Ocimum basilicum Ganovese)

Jedná se o odrůdu, která má výrazně větší listy, než klasická bazalka pravá. Co se týká chuti, jsou si však velmi podobné, téměř nerozeznatelné.

Bazalka skořicová (Ocimum basilicum Cinnamon)

Bazalka se zelenými až purpurovými listy jedinečná svou pikantní, skořicovou vůní a chutí. Její aroma je opravdu výrazné a konkrétně u tohoto druhy poznáte skutečný rozdíl v chuti s tradiční bazalkou.

Citronová bazalka (Ocimum basilicum Citriodorum)

Jedná se o hybridní rostlinu s výraznou vůní a chutí citrusů.

Thajská bazalka (Ocimum Basilicum var. Thyrsiflora)

Tato odrůda pravé bazalky má sladší chuť s jemným nádechem lékořice. V asijské kuchyni a zejména ve vietnamských pokrmech se tento druh užívá velmi hojně.

PĚSTOVÁNÍ BAZALKY V KVĚTINÁČI

Bazalku můžete zasadit téměř do jakéhokoliv květináče, který doma najdete. Existují pouze dvě pravidla, které je nutné dodržet. Udržovat půdu dostatečně vlhkou a zajistit jednotlivým rostlinám dostatek místa pro jejich růst. Abyste zajistili obě základní pravidla, nejlepší volbou bude zasadit bazalku do hlubokého květináče, kde se vám bude snadněji kontrolovat vlhkost, která díky větší velikosti květináče bude mít možnost volně cirkulovat. Ideální vzdálenost, kterou by od sebe rostliny v jednom květináči měli mít je cca 25 cm. Pokud nedisponujete tak velkým květináčem, nezoufejte, i 10 až 15 cm je pro zdravý růst bazalky dostačující. Vlhkost půdy je však dobré kontrolovat pravidelně, nejlépe denně nebo každý druhý den. Kontrola probíhá velmi rychle a snadně, stačí pouze prstem zkontrolovat místo, kde běžně zaléváte a zjistit zda je půda na tomto místě vlhká nebo suchá. Pokud jste bazalku zasadili do půdy, která nebyla promíchána se substrátem, je dobré ji dopřát hnojivo, kterým ji budete zalévat každé dva týdny, aby rostlina měla dostatek živin.

SKLIZEŇ BAZALKY

Sklizeň bazalky můžete zahájit v moment, kdy je rostlina vysoká 12-15 centimetrů. I v případě, že lístky bazalky nepoužíváte pro vaření, sušení nebo zamrazování, je vhodné lístky trhat pravidelně pro lepší vitalitu rostliny. Listy bazalky můžete zpracovávat také postupně sušením nebo zamrazením. Sušená bazalka je výhodná pro svou výdrž, ale za cenu ztráty své čerstvé chuti. Mražená bazalka má naopak silnou a výraznější bazalkovou chuť, než sušená bazalka, naopak je to ale složitější s texturou. Mraženou bazalku je vhodné používat do vařených jídel. Pokud máte rádi jak olivový olej, tak i bazalku, nebojte se tyto dvě ingredience dát dohromady, následně přelét do formy na led a zamrazit. Bazalka v oleji dokonale rozloží svoje aroma a vy budete mít vždy po ruce dokonalý bazalkový olej.

BĚŽNÍ ŠKŮDCI A NEMOCI

Mšice patří mezi nejčastější a největší škůdce bazalky a to zejména u rostliny, které se pěstují uvnitř. Naopak u bazalky pěstované venku to mohou být slimáci, kteří napadají listy a vytváří na nich díry. Ať už pěstujete tedy bazalku na zahradě nebo uvnitř, pravidelná kontrola lístků je vhodná u obou variant.

Věříme, že s naším manuálem se z vás stane dokonalý pěstitel bazalky a nyní vás už u pěstování skutečně nic nepřekvapí. Bazalka patří mezi nejoblíbenější bylinky, a proto by neměla chybět ani ve vaší kuchyni!

Zdroj: John Brookers / Příjemný život s květinami (Dorling Kindersley Book)